Wracając do starych książek trafiłam na niemal już kultową pozycję “Życie piękna katastrofa”, w której Jon Kabat-Zinn napisał:

drogę do poprawy zdrowia i dobrostanu musimy rozpocząć od tego miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj, od tej właśnie chwili, a nie od tego miejsca, gdzie chcielibyśmy być.

To był mocny impuls, aby na nowo przyglądnąć się temu jak rozumiem i czuję te słowa teraz, czyli po 10 latach od kiedy zatrzymałam się przy uważności nieco dłużej, a potem zrobiłam kolejny krok ku zen.

Co więc oznaczają one w praktyce? 

Nie mam wątpliwości, że tylko i wyłącznie dzięki zauważeniu objawów fizycznych i sygnałów jakie ciało nam wysyła właśnie z “tu i teraz” czy dopuszczeniu do siebie uczuć, jakich doświadczamy w tym właśnie momencie, a przede wszystkim poprzez akceptację tego zmieniającego się z chwili na chwilę krajobrazu w nas, jesteśmy w stanie zrobić krok ku zdrowiu.

Odcinanie się do ciała, lekceważenie lub wręcz blokowanie się na sygnały jakie nam wysyła, to jak nie wpuszczanie do domu posłańca z ważną informacją. Ważną dla zdrowia, a nawet dla naszego życia.

Nasz organizm ma bowiem wewnętrzne, niezwykle mądre i skomplikowane na poziomie biologicznym, mechanizmy samoregulacji. Tylko dzięki uszanowaniu przepływu informacji jaki odbywa się w nas poprzez system nerwowy, hormonalny i immunologiczny możemy zachować – albo odzyskać – równowagę. I to nie tylko na poziomie fizycznym, ale też emocjonalnym.

Jesteś bowiem Całością.

Co więc możemy zrobić z takim posłańcami, z takimi wiadomościami? Podstawą jest przede wszystkim dostrzeżenie ich, wsłuchanie się w nie i połączenie z nim. Po prostu:

bycie przy tym, co się w naszym ciele dzieje, co nam komunikuje. Teraz, chwila po chwili. Zawsze na świeżo. Początkowo szeptem, potem już krzykiem.

Choć brzmi to prosto, to zwykle proste nie jest, szczególnie jeśli nasza świadomość ciała jest na niskim poziomie. Tak bywa jeśli przez lata odcinaliśmy się od odczuć płynących z ciała. Wtedy może nam zabraknąć nie tyle umiejętności bycia przy tym, co czujemy, ale także odwagi, aby to wytrzymać.

Co się w takim razie stanie, jeśli nasze połączenie z ciałem jest słabe, jeśli nie czujemy co się w nim i z nim dzieje? Co wtedy?

Zwykle ciało będzie uporczywie starało się nawiązać połączenie z naszą świadomością. Jednak im będzie to trudniejsze, tym objawy będą mocniejsze, a przede wszystkim poważniejsze z poziomu medycznego.

Od czego w  takim razie zacząć wpuszczanie tego symbolicznego posłańca? Takiego, który nie puka raz na jakiś czas, ale puka moment za momentem?

Odpowiedź jest tylko jedna: od ciała! Od nauczenia się języka jakim się z nami komunikuje, od wygospodarowania sobie i w codzienności przestrzeni, czasu aby poczuć swoje ciało. Aby w końcu przestać tylko o nie dbać, leczyć, pielęgnować, ale aby je w końcu doświadczyć. I to nawet nie poprzez podsłuchanie o czym mówi, ale poprzez nawiązanie z nim w pełni świadomej relacji. 

Warto spojrzeć na ciało jak na drzwi do innego świata, do takich obszarów naszej codzienności do której mamy dostęp poprzez “coś”, co nazywamy intuicją. Co ciekawe, z czasem doświadczymy jak bardzo jest ona powiązana właśnie z ciałem, jak mówi do nas poprzez odczucia z ciała.

Wspominałam kiedyś w jakimś z wpisów, że ciało i umysł stanowią jedność, że tak naprawdę to nasze ciała są “mikrokosmosem w makrokosmosie”.

Mówiąc krótko, im większa jest nasza świadomość, w tym też świadomość cielesna, tym mocniej i głębiej czujemy połączenie ze wszystkim i wszystkimi.

Owszem, jesteśmy przez różne życiowe doświadczenia pokawałkowani, różne części naszej tożsamości płatają nam czasami figle, ale pamiętajmy, że

“nieważne, ile blizn nosimy po przejściach, nasza wrodzona pełnia wciąż istnieje, bo na czym znajdowałyby się owe blizny?”.

Tak więc w drodze do zdrowia, nawiązując połączenie i budując relację z naszym ciałem, mamy szansę doświadczyć pełni …

A to pewnie dobra wiadomość 😉

 

________________________________

  • Jak oswajać odczucia z ciała, aby w trudnych momentach nas wspierało?
  • Jak nawiązać relację ze swoim ciałem?
  • Jak wprowadzić uważność w codzienne życie?
  • Jak budować swoje zasoby, które wesprą nas w trudnych momentach?

Przećwiczymy to podczas jesiennych warsztatów

-> HISTORIA ZAPISANA W CIELE – jak słuchać o czym ciało do nas mówi

 

30 listopada – 1 grudnia 2019 WARSZAWA -> szczegóły tutaj

7-8 grudnia 2019 WROCŁAW -> szczegóły tutaj

14-15 grudnia 2019 JELENIA GÓRA -> szczegóły tutaj

4-5 stycznia 2020 KRAKÓW -> szczegóły tutaj

____________________

Agnieszka Bonar-Sadulska –

Trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera