Czy powtarzasz sobie czasami “znowu się oszukujesz” albo czy mówisz w taki sposób do innej osoby?
Cóż, robi tak spora część z nas i to zwykle, jak nam się wydaje, “w dobrej wierze”, a jednocześnie nieświadomie stosujemy działania, które kiedyś fundowano i nam.
W ten sposób uruchamiamy w sobie i w innych poczucie winy, aktywujemy wstyd, poczucie bycia “nie dość”.
Tymczasem można spojrzeć nieco inaczej.
Cokolwiek robimy, aby ukryć swoje prawdziwe uczucia, emocje, myśli, czyli wypieramy, racjonalizujemy, wchodzimy w rolę ofiary, uciekamy się do kłamstwa, robimy to po to, aby nie doświadczyć ponownie bólu z przeszłości. Ktoś może to określić właśnie jako oszustwo względem siebie, ale w rzeczywistości jest to sposób na chronienie siebie. Oczywiście taka forma ochrony daleka jest jeszcze od realnego zadbania o siebie, od świadomego zaopiekowania się sobą. Jednak porównywanie jej z oszukiwaniem się nie wnosi niczego dobrego.
Jak to teraz czujesz?
“To”, czyli to, co właśnie przeczytałaś?
Ten fragment o rozróżnieniu między ochroną, a oszukiwaniem siebie potrafi budzić różne emocje. I nie mam na myśli pytania “co o tym sądzisz, co myślisz na ten temat”, ale chodzi mi o autentyczne skontaktowanie się z tym, co wydarza się w ciele, kiedy mówimy same do siebie “oszukuję siebie” lub “chronię siebie”. Co dzieje się teraz w naszym brzuchu, klatce piersiowej, okolicy serca, co z nasza twarzą?
Jeśli zaczniemy przyglądać się komunikatom, jakie wysyłamy do innych oraz do siebie, jeśli temu przyglądaniu się będzie blisko do zatrzymania się przy ciele, przy tym, jakie odczucia pojawiają się w nas w reakcji na dane słowo, wtedy zaczniemy powracać do stanu “bycia przy sobie, posiadania oparcia w sobie”. Kiedy uznamy swoje emocje – jakże przecież cielesne zdarzenia – wtedy zaczniemy budować relację z własnym ciałem opartą na zaufaniu, a nie na używaniu go do czegoś. Czerpiąc z tego zaczniemy z czasem budować podobną relację z innymi.
Będąc przy sobie, przy swoim wewnętrznym krajobrazie emocji zauważamy czego nam brak. Czasami bardzo dosłownie to zauważamy, ba, czujemy. Czujemy na przykład odcięcie od jakiegoś obszaru ciała, czujemy zamrożenie w ciele, opór, ucisk. To będzie ważny krok do przyjęcia tego, co kiedyś zostało odrzucone przez bliskie nam osoby, bowiem odrzuceni w okresie wczesnodziecięcym z jakąś ważna dla nas potrzebą, emocją, musieliśmy odwrócić się od ciała, aby nie dopuścić bólu emocjonalnego do siebie. Jeśli więc poczuję czego mi brak, do czego nie ma również fizycznego dostępu, wtedy będę świadomiej tego szukać.
Bycie przy sobie, czucie siebie to nie prosta decyzja z głowy. To proces, podczas którego uruchomi się wiele mechanizmów obronnych, uaktywni sporo ran, ale to niezbędny etap, aby zadbać o siebie. Wtedy też zacznie budować się w nas poczucie “nie jestem sama, mam siebie”. I zacznie się żyć nieco lżej.
______

Warsztat

HISTORIA ZAPISANA W CIELE – jak słuchać o czym ciało do nas mówi

KATOWICE 22-23 lipca 2023 szczegóły -> TUTAJ

CÓRKI SWOICH MATEK – jak uzdrowić matczyną ranę

WARSZAWA 29-3o lipca 2023 szczegóły -> TUTAJ

OSWÓJ LĘK – czyli znajdź wsparcie w neuronaukach

WARSZAWA 26-27 sierpnia 2023 szczegóły -> TUTAJ

______

Agnieszka Bonar

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów). W trakcie edukacji w warszawskiej Szkole Psychoterapii Gestalt.

Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację.

Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 17 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera