Czy rozwój osobisty może być pewną formą ucieczki? Trzeba przyznać, że czasami dosyć wyrafinowanej. A jeśli tak, to przed czym? Czy przed tym, co zagraża nam z zewnątrz (cały ten “okropny świat XXI wieku”), a może przed tym, co czyha wewnątrz nas (“muszę zwalczyć swoje ego!”)?

Obserwacje, szczególnie psychoterapeutów, pokazują, że najczęściej uciekamy przed tym, co wewnątrz, czyli przed swoimi uczuciami, emocjami, wspomnieniami i obawami na przyszłość. Uciekamy – rzecz jasna – nieświadomie, nie tak rzadko projektując początkowo własne indywidualne zagrożenie na kogoś z zewnątrz. Kiedy dochodzimy do przysłowiowej ściany i czujemy, że nawet jak wymienimy wszystkich znajomych, przyjaciół, zerwiemy kontakt z rodziną, ba, zawód, kraj, to i tak to poczucie zagrożenia powróci. Wtedy jest szansa na zmianę.

Jon Frederickson napisał tajemniczo w książce “Kłamstwa, którymi żyjemy”, że “uciekamy przed tym, co w nas samych woła o miłość”. Łatwiej jest uciekać, niż wrzucić na luz, zatrzymać się, spojrzeć w siebie i pozwolić naszym własnym uczuciom, by nas przemieniły.”
Aby móc zrobić krok ku temu, co nowe, ku zmianie, musimy zatrzymać się przy tym, co trudne. Wciąż uciekając nie dajemy sobie szansy na realną zmianę. Chowając się za potokiem słów, kolejnymi zawodowymi awansami, nagrodami, podróżami czy związkami, a może za pozą ofiary, której to tylko kłody pod nogi, nie poznamy siebie.

Nie usłyszymy tego “wołania o miłość”. Fredericson idzie krok dalej i pisze, że “jeśli mamy odzyskać zdrowie, musimy pogodzić się z tym, że się boimy” i zaufać, że rzeczywistość, która tak nas uwiera,
może być przewodnikiem ku zmianie, bo w tym, co już jest (a nie było czy dopiero będzie) widać jak życie chce płynąć, co je blokuje, a co daje przestrzeń.

W kontekście praktyki zen te nasze ucieczki przejawiają się potrzebą zmiany jednej grupy na inną, tego nauczyciela na innego. To zachwyt jednym terapeutą, który “mi w końcu pomoże”, a za jakiś czas innym. To także patrzenie z powątpiewaniem na
miejsce w zendo z wewnętrznym przekonaniem, że “gdybym tylko siedział obok kogoś, kto ciszej oddycha, byłoby lepiej”. Rzecz jasna, temu Mi byłoby lepiej. To ucieczka od tego co czujemy podczas zazen w fantazje, wspomnienia, plany. To konstruowanie iluzji, że oświecenie wygląda tak, a nie inaczej. Że w ogóle jakoś
wygląda. To także ucieczka w słowa, ucieczka od ciszy, potrzeba kolejnej narracji i oczekiwanie, że ktoś z nami w to wejdzie, bo tego potrzebujemy.

I w sumie to naturalne, bo – szczególnie podczas odosobnienia – to często, jak nam się wtedy wydaje, kiedy jesteśmy o krok o emocjonalnej nagości, ostatnia deska ratunku, aby tylko nie poczuć jak jest.

_____________

Warsztaty

HISTORIA ZAPISANA W CIELE – jak słuchać o czym ciało do nas mówi

KATOWICE 22-23 lipca 2023 szczegóły -> TUTAJ

CÓRKI SWOICH MATEK – jak uzdrowić matczyną ranę

BIELSKO-BIAŁA  16-17 września 2023 szczegóły -> TUTAJ

OSWÓJ LĘK – czyli znajdź wsparcie w neuronaukach

WARSZAWA 26-27 sierpnia 2023 szczegóły -> TUTAJ

KATOWICE 30.09-1.10.2023 szczegóły -> TUTAJ

______

Agnieszka Bonar

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów). W trakcie edukacji w warszawskiej Szkole Psychoterapii Gestalt.

Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację.

Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 17 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera