Jak powiedziala Tina Stromsted:

Ciało pulsuje najstarszymi językami i zawiera w sobie głęboką pamięć historyczną. Staramy się pojąć te języki rozumem (…) Temu intelektualnemu wysiłkowi rozumienia musi jednak towarzyszyć rozumienie płynące z żywego doświadczenia.

Brzmi to i tajemniczo, i zachęcająco, ale przede wszystkim inspiruje do tego, aby otworzyć się na żywe doświadczenie, na czucie siebie. Wszystko po to, aby zrobić kolejny krok “ku sobie” właśnie poprzez rozwijanie i pogłębianie świadomości ciała.

Wielu terapeutów pracujących z ciałem podkreśla, że jeśli pojawi sie w nas gotowość na przyjęcie tego (odczuć cielesnych, emocji), co się w nas pojawia tu i teraz, a także tego, co jest odczuwane w naszym ciele teraz, ale jest tak naprawdę odpowiedzią na dawne zranienia i bolesne historie, wówczas ciało otworzy sie na dialog z nami.

Ta wewnętrzna gotowość do przyjęcia “bagażu przeszłości” może przejawiać się m.in. powstającymi w nas spontanicznie pytaniami “co kryje się za bólem, uciskiem, za wciąż powtarzanym gestem?” jak i odwagą zatrzymaniem sie przy nich nieco dłużej niż zwykle.

Kolejnym krokiem, który może pojawić się, kiedy zaczniemy praktykować uważność poprzez ciało, może być stopniowe pojawienie się w naszym życiu zmian: łatwiej będzie nam się i żyło, i pracowało, organizowało w relacjach osobistych, jak i terapeutycznych. Wszystko dzięki temu, że pogłębiający się kontakt z ciałem da nam dostęp do zasobów.

Ważna i wspomagająca nas w procesie odszyfrowywania języka ciała jest umiejętność podążania za nim, czucia go, wyczuwania subtelnych zmian, czyli ogólnie mówiąc “świadomość ciała”, której niezwykle blisko do uważności poprzez ciało.

To cenna umiejętność wyczuwania co się w ciele przejawia, co i jak zmienia, dochodzi wolniej lub szybciej do głosu, albo właśnie milczy. Pora nauczyć się, albo może raczej powrócić do umiejętności, zatrzymanie się w pędzie przez codzienność i zobaczenie, że nasza rzeczywistość tu i teraz jest “cielesna”.

Naukowcy podkreślają, ze ta “cielesność” na wyraźny wymiar fizyczny, ponieważ uważność praktykowana poprzez ciało może wpłynąć na zmiany w anatomii naszego mózgu. Możliwe jest przerwanie pewnych połączeń, którymi przez lata płynęły impulsy nerwowe, warunkujące nasze automatyczne działanie w danej, konkretnej sytuacji. Wtedy mamy szansę wyrwać się z trybu autopilota i zacząć pełniej żyć.

Jak przekonuje Peter A.Lewine:

Doznania fizyczne nie tylko informują nas o tym, co czujemy, ale także podpowiadają jak możemy sobie poradzić z trudnymi emocjami. Informują nas także, że jesteśmy żywmy i realnymi istotami.

Praktyka uważności jest także neurotreningiem i przekłada się na konkretne zmiany w mózgu (więcej)

W miarę pogłębiania świadomości ciała poprzez praktykowanie nawet “drobnej” uważności na co dzień, zaczniemy dostrzegać różne sygnały płynące z ciała, np. zauważymy jakie gesty najczęściej powtarzamy, czego unikamy, od czego zaczyna się nasz “ruch do” lub odruch “ucieczki od”. Zacznie też zastanawiać nas co za nimi stoi, jakie emocje zostały w ten sposób zamrożone czy wyparte, zatrzymane.

Być może z czasem będziemy gotowi, aby zrobić kolejny krok i przeobrazić zmagazynowaną w takim geście energię po to, aby uwolnić się z traumatycznego doświadczenia. Pamiętajmy, że systematyczna praca z ciałem pozwala “zbudować zasoby”, które dadzą nam siłę i wsparcie w procesie uwalniania się od przeszłości.

_____________

Chciałbyś przekonać się czym jest uważność poprzez ciało?

Potrzebujesz konkretnych “narzędzi” do radzenia sobie ze stresem w codzienności?

Zależy Ci, aby doświadczać życia bezpośrednio, a nie poprzez myśli, wyobrażenia i minione historie?

Szczegóły TUTAJ

_________________

Agnieszka Bonar-Sadulska –

Trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

 

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera