Oczywiście, tradycyjnie poza fortuną i długami możemy odziedziczyć właściwie wszystko: podejście do pieniędzy, stosunek do posiadania dobór majątkowych, model tworzenia relacji, wchodzenia w relacje partnerskie, zainteresowania, ścieżkę zawodową, itd. Tutaj wyobraźnia, podobnie jak życie, nie zna granic!

Jako przykład “dziedziczenia po przodkach” rzeczy zdecydowanie mniej oczywistych można podać osobę, której pradziadek stracił dom – wszystko spłonęło, cała rodzina musiała uciekać, a on jako dziecko nie mógł nic zabrać, nie miał na nic wpływu. Mimo, że ta historia nie była tematem tabu w rodzinie, pacjentka dopiero podczas pracy z genogramem odkryła jak wielki wpływ na jej życie ma ten fakt. Tymczasem do pracy w oparciu o psychogenealogię skłoniło ją poczucie, że nigdzie nie może zagrzać miejsc, że nie posiada korzeni, nie potrafi się przywiązać do nikogo i niczego.

Oczywiście tę tematykę można badać od różnych stron, a nie od razy poprzez genogram. Jednak jeśli dotychczasowa praca nie przynosi rozwiązania i ulgi, to warto popracować właśnie z perspektywy psychogenealogii.

W tym konkretnym przypadku trafiłyśmy na historię pradziadka. Następnie patrzyłyśmy jak układało się to w kolejnym pokoleniu: jej dziadek z kolei był alkoholikiem, ale pijącym w skrytości, odizolowanym ze swoim nałogiem od rodziny. U rodziców pacjentki rodzinna historia przełożyła się na pracoholizm, który bywa sposobem, aby nie wiązać się z niczym na dłużej, aby nie przeżywać ewentualnej utraty.

Jak widać na tym prostym przykładzie, dana osoba całym swoim życiem może podtrzymywać pamięć o stracie, której doświadczył jej przodek i w ten sposób nieświadomie zabezpiecza się przed powtórzeniem traumatycznego doświadczenia.

Oczywiście możemy też dziedziczyć po naszych przodkach “pozytywne zasoby”: talenty, zdolności, radosne podejście do życia, umiejętność tworzenia relacji i wchodzenia w budujące związki.

Pamiętajmy, że w każdej rodzinie są osoby, które potrafiły poradzić sobie nawet z bardzo trudnymi wyzwaniami! I warto także pracując z genogramem także takich historii szukać, a nie tylko skupiać się na bolesnych kartach rodzinnej historii.

Warto więc podkreślać, że w genogramie nie szukamy i nie tropimy tylko obciążających wydarzeń. To także praca na pozytywnym spadku! Może dać nam to symboliczne skrzydła, pomagać wzrastać w kryzysie i równoważyć trudne doświadczenia. Może być to źródło naszej mocy, którą z kolei już bardziej świadomie przekażemy naszym dzieciom.

____________

Chciałbyś poznać tajemnice przodków?

Czujesz potrzebę dotarcia do swoich rodzinnych korzeni?

Jesteś zainteresowany sekretami,  jakie może skrywać Twój genogram?

Szczegóły TUTAJ

______

dr Barbara Tyboń

Doktor nauk humanistycznych, certyfikowana psychoterapeutka (PTP), licencjonowany coach (Zen Coaching), trenerka uważności i empatii (Upaya), wykładowca akademicki.

Przeszkolona w podejściu systemowym, psychoanalitycznym i kontemplatywnym. W ramach holistycznego podejścia do zdrowia i rozwoju łączy zachodnią psychoterapię z psychologią buddyjską.

Od lat zajmuje się obszarem psychogenealogii. Prowadzi sesje pracy z genogramem oraz warsztaty na temat ukrytych przekazów międzypokoleniowych i ich wpływu na nasze życie.

Współpracowała z wieloma publicznymi i prywatnymi instytucjami w obszarze psychoterapii i rozwoju (prowadząc terapię indywidualną, par i rodzin, warsztaty oraz coaching) oraz edukacji (pisząc oraz jako wykładowca akademicki). Założycielka Creatifs. Centrum Edukacji, Terapii i Sztuki oraz współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4 w Warszawie. Autorka bloga Psychologia Kontemplatywna oraz książki o tym samym tytule (w przygotowaniu).

Więcej na: www.creatifs.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera