Psychogenealogia, jak nietrudno zauważyć, jest pewną częścią terapii systemowej, a w teorii systemów zajmujemy się w dużej mierze systemami rodzinnymi. Ważną częścią takiej pracy jest między innymi spojrzenie na system danej rodziny przez pryzmat tego, co się stanie, jeśli ktoś zostanie z niego wykluczony.

I nie ważne są tutaj przyczyny wykluczenia! Ważne, że ktoś nie ma swojego miejsca w rodzinie, w jej historii i pamięci.

Jeśli na przykład w pokoleniu dziadków była osoba chora psychicznie – a pamiętajmy, że kiedyś było to objęte tajemnicą i uważane za coś wstydliwego (takie osoby często umieszczano w przytułkach, odcinano się od nich) – to nie mówiono o nich. Był to wyraźny temat tabu.

Tymczasem jeśli podczas pracy z genogramem wpadniemy na taki trop, to może to być bardzo ważny – brakujący do tej pory – element naszej rodzinnej układanki. To właśnie tutaj może tkwić odpowiedź na nurtujące nas od lat pytania.

Dlatego też warto pochylić się nad genogramem ze szczególną uwagą i szacunkiem dla tych, którzy zostali kiedyś wykluczeni z naszego rodu.

_____________

Chciałbyś poznać tajemnice przodków?

Czujesz potrzebę dotarcia do swoich rodzinnych korzeni?

Jesteś zainteresowany sekretami,  jakie może skrywać Twój genogram?

Szczegóły TUTAJ

____________

dr Barbara Tyboń

Doktor nauk humanistycznych, certyfikowana psychoterapeutka (PTP), licencjonowany coach (Zen Coaching), trenerka uważności i empatii (Upaya), wykładowca akademicki.

Przeszkolona w podejściu systemowym, psychoanalitycznym i kontemplatywnym. W ramach holistycznego podejścia do zdrowia i rozwoju łączy zachodnią psychoterapię z psychologią buddyjską.

Od lat zajmuje się obszarem psychogenealogii. Prowadzi sesje pracy z genogramem oraz warsztaty na temat ukrytych przekazów międzypokoleniowych i ich wpływu na nasze życie.

Współpracowała z wieloma publicznymi i prywatnymi instytucjami w obszarze psychoterapii i rozwoju (prowadząc terapię indywidualną, par i rodzin, warsztaty oraz coaching) oraz edukacji (pisząc oraz jako wykładowca akademicki). Założycielka Creatifs. Centrum Edukacji, Terapii i Sztuki oraz współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4 w Warszawie. Autorka bloga Psychologia Kontemplatywna oraz książki o tym samym tytule (w przygotowaniu).

Więcej na: www.creatifs.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera