W kontakcie z tym co zamarłe, zastane, zablokowane w nas, tam gdzie nie płynie energia życia, potrzebne jest nawiązanie kontaktu z odczuciami z ciała. To one mogą służyć jako wyjątkowy sposób dotarcia do pierwotnych struktur naszego mózgu.

Korzystając z naszej skupionej uwagi, kierując świadomość do ciała, docieramy również do tych zablokowanych miejsc, mitycznych jaskiń, golemów i smoków. Możemy je poznawać i nawiązywać z nimi kontakt początkowo tylko poprzez śledzenie odczuć i doznań w ciele: zimno, ciepło, drżenie, pulsowanie itp. Ten poziom doświadczenia umożliwia nam poznanie tego mitycznego świata, w którym wydarzyły się wszystkie te dramatyczne sytuacje walki o życie i konfrontacji z czymś, co mogło na tamten dziecięcy czy nastoletni czas być za duże, ucieczki czy zamarcia.

Dla tej części naszego mózgu ten czas nadal trwa. Do takich pierwotnych struktur nie dosięgają słowa, dlatego tak ograniczona jest skuteczność terapii słownych. Zejście na pierwotny poziom czucia, poza słowami, umożliwia nawiązanie kontaktu z tym doświadczeniem. Odczucia ciała są jednym z tych niezwykłych kluczy. Stąd ogromna skuteczność technik jak focusing i uważność jako metod redukcji stresu.

Jak mówi badacz fizjologi stresu i traumy, Peter A. Levine:

Odczucia często sięgają stanów poprzedzających ego, stanów przed powstaniem przekonań psychicznych i autoidentyfikacji. Jeśli pozostaniemy w jakimś stanie wystarczająco długo, zaczynamy odczuwać felt sense, ruch życiowej energii – żywej i witalnej. To dobry zasób – wiedzieć, że się jest, bez słów.

____________

Jeśli chciałbyś skontaktować się z nieświadomymi poziomami czucia i rozumienia siebie oraz tego, co wokół nas oraz sięgnąć do nieświadomości ciała, żeby wydobyć to, co na dany moment stanowi nieodczute, nieznane i zintegrować w procesie łączenia świadomości z ciałem, to zapraszamy!

______________

Agnieszka Klimek, CFP, SEP

www.Focusing.pl

Moje poszukiwania odpowiedzi na wiele życiowych pytań, poprowadziły mnie na ścieżkę poznawania siebie oraz poznawania wielu form pracy z doświadczeniem, pracy psychologicznej i pracy psychoterapeutycznej. Obok psychologii akademickiej najbardziej zainteresowała mnie psychologia jungowska i psychoterapia humanistyczna i doświadczeniowa.

Jednym z największym odkryć i darów od życia było poznanie focusingu i felt sense, jako formy pośredniej pomiędzy terapią a medytacją: pewnego rodzaju prostego i delikatnego towarzyszenia doświadczaniu, które zawiera wszystkie powyższe podejścia i jest niezwykle skuteczne.

Focusingu uczyłam się od 2012 r. od Ann Weiser Cornell, Barbary McGavin, Eugene’a Gendlina i Petera Gilla i wielu innych nauczycieli.

Skończyłam kurs nauczycielski Focusingu nakierowanego na Relacje Wewnętrzne oraz szereg szkoleń zaawansowanych m.in:Treasure Maps to the Soul, Navigating the Edge, Releasing the Blocks to Actions, Philosophy. Focusing and Dreams, Focusing Demonstrations, Focusing and Mindfulness, Focusing and Trauma.

Przetłumaczyłam 2 książki o focusingu:
Focusing. Mądrość ciała (2015) i Podręcznik Focusingu (w przygotowaniu).

Od 2011 r. szkolę się postjungowskim nurcie psychoterapii według Psychologii procesu. Od 2013 r. oraz uczę się pracy z traumą wg Somatic Experiencing i od 2018 r. jestem certyfikowaną terapeutką tego podejścia. Jestem certyfikowanym coachem w podejeściu Zen Coaching oraz członkinią Instytutu The International Focusing Institute w USA.

Prowadzę sesje indywidualne focusingu oraz sesje terapii traumy wg Somatic Experiencing i EMDR. Uczę umiejętności focusingu w szkoleniach stacjonarnych i przez internet. Włączam focusing do pracy psychoterapeutycznej i coachingowej.

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera