Uważność – pojęcie ostatnio bardzo popularne, wręcz modne, w rozwoju osobistym odmieniane przez chyba wszystkie przypadki, a jednocześnie nie tracące przez to nic ze swojej jakości. Dla niektórych ma posmak mistyki, innych z kolei kusi egzotyką, a czasami aż prosi się, aby przełożyć ją na “język korzyści”, dzięki któremu może zaistnieć w mainstreamie. Nikt nie ma wątpliwości, że uważność zagościła w kulturze Zachodu!

I rzeczywiście – uważność to obecnie niezwykle szerokie pojęcie. Najczęściej jest rozumiana jako świadomość tego, co dzieje się w bieżącej chwili, jako świadomość pozbawiona oceniania, filtrów, komentarzy, ocen. To zdecydowanie praktyka uniwersalna, która dotyczy i umysłu, i ciała.

Jej elementy znajdziemy w praktykach takich jak vipassana, zen, joga, przy czym ostatnią rzeczą na jaką natkniemy się na tych ścieżkach jest mowa właśnie o korzyściach. Uważność zaznacza sie także wyraźnie w technikach pracy z ciałem jak np. w TRE, SE czy szeregu innych bazujących na świadomości ciała.

Jeśli spojrzymy na świadomość ciała jako na subiektywne uprzytamianie sobie doznań cielesnych powstających zarówno pod wpływem bodźców zewnętrznych, jak i wewnętrznych, to nie będziemy mieć wątpliwości, że ciało to właśnie ten obszar codzienności, gdzie uważność jest niezbędna. Uważność rozumiana może być także jako umiejętność zatrzymania się przy tym, co jest tu i teraz, co pojawia się w naszej percepcji, bez ociągania się i zanurzania w przeszłości, ani nie pędzenia do przeszłości. Po prostu poczucie siebie. I nie oceniania, analizowania tego.

Jak w takim razie ją rozwijać, praktykować i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Przede wszystkim warto, abyśmy już na początku uświadomili sobie, że tylko poprzez ciało możemy doświadczać życia. Oczywiście, możemy wciąż “żyć w głowie” i wielu z nas całkiem dobrze sobie w ten sposób radzi. Wędrujemy wtedy od tego, co kiedyś, do tego, co dopiero będzie w przyszłości, a omijamy jedyny pewny i realny punkt rzeczywistości, czyli tu i teraz.

Jednak, jeśli pojawia się w nas poczucie niedosytu, odczucie, że życie toczy się gdzieś tam, a nas wciąż omija, to znak, że jesteśmy gotowi porzucić klatkę umysłu i zacząć doświadczać życia, a nie tylko o nim myśleć. To dobry moment, aby zainteresować się uważnością.

Możemy śmiało powiedzieć, że ciało jest niejako pojazdem, który wiezie nas przez życie, pozwala go doświadczać. Rozwijanie świadomości ciała, a wiec praktykowanie uważności poprzez ciało, pozwala lepiej odczytywać sygnały, które ono wysyła. Z czasem dzięki regularnej praktyce, która wplecie się w naszą codzienność, przełoży to się nie tylko na zdrowie fizyczne, pozwoli zapobiegać urazom, kontuzjom, nie pozwoli umknąć symptomom przemęczenia, nadwyrężenia zasobów energetycznych, ale także pozwoli lepiej radzić sobie z emocjami.

Praktykując uważność poprzez ciało nie ominiemy etapu rozpoznawania emocji, bowiem są one kombinacją doznań, które pojawiają się w ciele. Uwrażliwienie na ciało to ważny krok ku budowaniu wewnętrznej równowagi, tworzeniu zdrowszych relacji nie tylko z innymi, ale przede wszystkim z sobą. Mówi się nawet, że pogłębianie świadomości ciała, które doprowadza nas do odkrycia napięć i blokad w ciele, pozwala poczuć się dobrze przede wszystkim z samym sobą. A to cenny stan!

Uważność, którą będziemy praktykowali poprzez ciało, zbliży nas do wypartych emocji, nauczy z nimi po prostu być, wytrzymać je, a w efekcie wytrzymać siebie. Dzięki temu, mamy szansę podejmować korzystne dla nas i dla innych decyzje nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Niektórzy nazywają to podejmowaniem decyzji “z brzucha”, który – jako mózg trzewny – jest ściśle związany z naszą intuicją. Pogłębiana świadomość ciała zbliża nas do tego momentu, w którym przestajemy analizować, szukać potwierdzenia na zewnątrz, tylko po prostu wiemy i mamy odwagę wziąć odpowiedzialność za to decyzje wypływająca z “wiedzenia”.

Podsumowując:

  • dzięki rozwijaniu świadomości ciała właśnie poprzez uważność robimy krok ku zdrowiu, zarówno temu fizycznemu, jak i emocjonalnemu,
  • uczymy się obchodzić z naszymi emocjami, zranieniami sprzed lat, jak i tymi bieżącymi, które mają szanse nie “odłożyć się” w ciele jako napięcia i blokady;
  • uważność poprzez ciało to droga do dojrzałego podejmowania decyzji, uczenia się rozpoznawania tego, co się z nami dzieje i reagowania na to, co jest, a nie co nam się odpomina z przeszłości;
  • to także cenne wsparcie na wybranej przez nas ścieżce rozwoju czy podjętej terapii.

__________________

Chciałbyś przekonać się czym jest uważność poprzez ciało?

Potrzebujesz konkretnych “narzędzi” do radzenia sobie ze stresem w codzienności?

Zależy Ci, aby doświadczać życia bezpośrednio, a nie poprzez myśli, wyobrażenia i minione historie?

Szczegóły TUTAJ

___________________

Agnieszka Bonar-Sadulska –

trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka blogawww.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

 

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera