Czym są granice, o których tyle się mówi w psychologii?

Jaki jest ich związek ze świadomością ciała, skoro nie chodzi tutaj jedynie o granice cielesne?

Dlaczego to tak ważny temat, nie tylko dla naszego życia osobistego, ale także dla relacji, które tworzymy?

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że zwykle wyczuwamy, kiedy nasze granice są przekraczane. Jednocześnie nie każdy z nas ma świadomość, że znajomość i świadomość własnych granic jest ważna, aby respektować także granice innych. Wszystko jest tutaj ze sobą powiązane.

Praca, energia, czas włożony w pracę czyli tak naprawdę w odczucie i ucieleśnienie własnych granic, jest jednocześnie inwestycją w nasze relacje z innymi, nie tylko z najbliższymi osobami.

Trudno w jednym zdaniu zamknąć definicję granic, ale chyba trafnie oddaje to stwierdzenie, że znajomość tego kim jestem, jakie są moje zasoby, za co biorę odpowiedzialność, co na mnie wpływa, czego obawiam się, a do czego lgnę jest fundamentem pewnego rodzaju wolności, a z niej wynikają właśnie nasze granice. Co więcej, jest to wręcz system granic, bo mamy tutaj na myśli granice fizyczne, emocjonalne, ale wspomina się też w literaturze o granicach intelektualnych i duchowych.

Co jest czym?

Granice fizyczne to oczywiście te, które dotyczą intymności, kontaktów fizycznych, które w różnym zakresie są przypisane do bliskich nam osób, a w innym do nieznajomych.

Granice emocjonalne opierają się na tym, że potrafimy odczuć i nazwać nasze emocje, które pojawiają się w kontakcie z jakąś osoba czy w jakieś sytuacji.

Intelektualne wynikają z kolei z naszych potrzeb, dzięki nim możemy sprecyzować nasze pragnienia i nie mylimy ich z pragnieniami innych. Z kolei granice duchowe dotyczą naszych wartości i przekonań.

To wszystko zamyka się w pojęciu granic, które są niezwykle dla nas ważne, gdyż mają wpływ na poprawę jakości naszego życia.
Dzięki zadbaniu o rozwijanie i pogłębianie świadomości ciała możemy zbudować relację z samym sobą, z naszym ciałem.

Dzięki pracy nad świadomością ciała i uważnością możemy zrozumieć jak, kiedy i po co ciało komunikuje się z nami. Z kolei dzięki tej komunikacji mamy możliwość wyczucia co dzieje się w nas z tym konkretnym momencie, jakie są nasze potrzeby, obawy i pragnienia. Możemy też wyczuć jaki jest następny krok, co jest bezcenne w momentach, kiedy wydaje nam się, że musimy podjąć jakąś decyzję.

Łącząc świadomość ciała z pracą nad granicami, będzie po prostu czuli, kiedy są one zagrożone, a kiedy zostały już przekroczone. Rzadziej zdarzy się nam przekraczanie granic innych ludzi. To ważne!

Jak pewnie sami doświadczacie, ciało wysyła nam bardzo konkretne somatyczne sygnały, że nasze granice są zagrożone. Może to być ucisk w szczęce, uczucie gorąca na twarzy, mdłości, ból żołądka, uczucie wewnętrznego zamrożenia albo na odwrót – wewnętrznego rozdygotania, zawroty głosy, nerwowy śmiech lub potrzeba ucieczki. Każdy z nas na swój osobisty zestaw sygnałów ostrzegawczych.

Jeśli zaufamy swojemu ciału, ono także się na nas otworzy i wtedy będziemy mieli zawsze przy sobie kogoś, kto będzie prowadził nas przez życie.

Oczywiście kuszące jest dążenie do ustalenia granic raz na zawsze, na jednym warsztacie, na całe życie. Tymczasem nie ma takiej możliwości, ponieważ zdrowe granice są nie tylko czytelne dla innych i adekwatne czyli dostosowane do każdej sytuacji i osoby, ale przede wszystkim elastyczne, czyli zmienne.

Wszystko się wciąż zmienia: my, sytuacja, ludzie, kontekst. Trwanie przy raz ustalonych granicach byłoby bardzo ograniczające. Jak się pewnie domyślacie wymaga to od nas stałej praktyki, uważności na siebie, rozwijania świadomości ciała. To istotne, bowiem w trudnych momentach potrafimy się bardzo spiąć i wtedy kontakt z własnymi odczuciami z ciała jest trudniejszy i wymaga dużej delikatności, uważności, wręcz czułości względem siebie.

Jednak warto zrobić ten krok – poczuć siebie, wsłuchać się w siebie, zostać nieco dłużej przy komunikatach, które nam ciało wysyła. Szczególnie przy tych, które są szeptami, a nie już krzykiem …

 

________________________________

  • Jak oswajać odczucia z ciała, aby w trudnych momentach nas wspierało?
  • Jak nawiązać relację ze swoim ciałem?
  • Jak wprowadzić uważność w codzienne życie?
  • Jak budować swoje zasoby, które wesprą nas w trudnych momentach?

Przećwiczymy to podczas jesiennych i zimowych warsztatów

7-8 grudnia 2019 WROCŁAW -> Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi ->  szczegóły tutaj

14-15 grudnia 2019 JELENIA GÓRA -> Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi -> szczegóły tutaj

4-5 stycznia 2020 KRAKÓW -> Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi -> szczegóły tutaj

1-2 lutego 2020 WROCŁAW -> Wróć do siebie – jak odzyskiwać wewnętrzną równowagę -> szczegóły tutaj

8-9 lutego 2020 WROCŁAW -> Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi ->szczegóły tutaj

29.02-1.03.2020 WARSZAWA -> Historia zapisana w ciele – jak słuchać o czym ciało do nas mówi -> szczegóły tutaj

14-15 marca 2020 WARSZAWA -> Wróć do siebie – jak odzyskiwać wewnętrzną równowagę -> szczegóły tutaj

____________________

Agnieszka Bonar –

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera