Jak radzić sobie z tym, co zapisało ciało? 

Jak przyjąć to, co było tak trudne, że musiało zostać zepchnięte? 

I jaki jest w ogóle sens wsłuchiwania się w to, co ciało mówi?

 

Dopiero kiedy prawda wyjdzie na jaw, człowiek może rozpocząć zdrowienie.  Jednak zdecydowanie dużo częściej tajemnica zostaje zachowana, a historia traumatycznych wydarzeń, zamiast przybrać kształt zwerbalizowanej opowieści, staje się symptomem. Cierpienie psychiczne, będące typowym objawem traumy,  wskazuje na obecność niewypowiedzianej tajemnicy i jednocześnie odciąga od niej uwagę”. /Judith Herman/

 

To, co niewyrażone, nienazwane uwiera najbardziej. To, co jest tajemnicą, bywa gruntem do rozwoju choroby. Co więcej, im bardziej to, co trudne lub niewygodne,  jest poza słowami, poza dostępnym nam obszarem “czucia”, tym bardziej boli i wpływa na nasze życie, a nawet przejmuje nad nim kontrolę. To, że czegoś nie pamiętamy i nie mamy dostępu do świadomych wspomnień, nie oznacza, że tego nie ma.

Krok ku poznaniu głosu, jakim mówi nasze ciało, głosu, który wyraża się w reakcjach, w emocjach, w odczuciach, w blokadach, ale też w gotowości ciała do doświadczania czegoś, wiele mówi o naszej historii.

Jeśli tylko z akceptacją i szacunkiem zatrzymamy się przy tym symbolicznym głosie, który nazywam wewnętrznym głosem, mamy szansę zrobić duży krok naprzód. Krok ku Sobie.

Im częściej coś nas w ciele “uwiera”, czyli poprzez schorzenia, drobne z pozoru dolegliwości, zmęczenie, niejasne przeczucia, które mają silny fizyczny oddźwięk, domaga się naszej uwagi, tym ważniejsze, abyśmy zrobili w swoim życiu przestrzeń na uważność na ciało.

To nie jest przestrzeń na walkę z tym, co niewygodne, co zapomniane, ale domagające się zobaczenia. To nie tak, że mamy to “coś” zepchnąć głębiej, ani nie tak, że mamy wydobyć i później porzucić, upokorzyć i zająć się tym, co w nas piękne, przyjemne. Wszystko, co nasze ciało zapisało, jest ważne i zasługuje na nasz szacunek. Nawet jeśli boli.

Ten zapis, choć bywa bolesny i uciążliwy, to dowód na to, jak sprawnie działały nasze mechanizmy obronne, jak życie troszczyło się o nas, jeden z elementów jego przepływu. Poznawanie i akceptacja historii, jakie zapisało nasze ciało, to wychodzenie naprzeciw Sobie.

To dosłownie dostrajanie się do procesu zwanego życiem. Delikatnie, z uwagą, powoli, we własnym tempie, bez oglądania na to, jak przebiega to u innych.

To działanie “ku”, a nie “od”. To zbliżanie się do pełni, rozumianej jako dostęp do wszystkiego, a nie kolejne odrzucanie części siebie i jednocześnie izolowanie się z procesu życia. W drodze się do Siebie więcej jest  zbliżania się niż uwalniania.

 

__________

  • Jak oswajać odczucia z ciała, aby w trudnych momentach nas wspierało?
  • Jak namierzyć blokady w swoim ciele i zrozumieć o czym nam mówią?
  • Jak nawiązać relację ze swoim ciałem i poznać język jakim się z nami komunikuje? J
  • Jak wprowadzić uważność w codzienne życie?
  • Jak budować swoje zasoby, które wesprą nas w trudnych momentach?

Przećwiczymy to podczas jesiennych i zimowych warsztatów

-> HISTORIA ZAPISANA W CIELE – jak słuchać o czym ciało do nas mówi

 

4-5 kwietnia 2020 KRAKÓW -> szczegóły tutaj

18-19 kwietnia 2020 POZNAŃ -> szczegóły tutaj

25-26 kwietnia 2020 WARSZAWA -> szczegóły tutaj

23-24 maja 2020 WROCŁAW -> szczegóły tutaj

30-31 maja 2020 KATOWICE -> szczegóły tutaj

____________________

Agnieszka Bonar –

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera