Nikt nie ma już wątpliwości, że mózg oddziaływuje na pracę narządów wewnętrznych. Nikt też nie zaprzecza, że jeśli proces też przebiega nieprawidłowo, to pojawiają się dolegliwości psychosomatyczne.

Tę koncepcję wpływu jednokierunkowego podtrzymuje medycyna akademicka, która w zaburzeniach emocjonalnych dostrzega przyczynę takich chorób jak wrzody żołądka, migrenę, nadciśnienie, chroniczne zmęczenie. I taką też wiedzę wynosimy ze szkoły.

Tymczasem już w 80 latach XIX wieku Darwin dostrzegł, że między mózgiem a ciałem istnieje związek dwukierunkowy, czyli że ciało także wpływa na pracę mózgu. Do tej pory nie każdy z nas ma tego świadomość.

Obecnie przyglądamy się temu jeszcze uważniej, szczególnie przez pryzmat teorii poliwagalnej S.Porgesa, w której głównym bohaterem jest nerw błędny. Ten potężny, długi niemal jak rdzeń kręgowy, niezmielinizowane nerw łączy nasz mózg z większością organów wewnętrznych. Wpływa na pracę układu trawienne, począwszy od przyjmowania pokarmu, jego trawienie, wchłanianie aż do wydalania. Reguluje także pracę płuc i serca. 

Ważnym odkryciem było, że w ścianach układu pokarmowego człowieka znajduje się szereg splotów nerwowych (nerwów czuciowych, ruchowych i interneuronów, czyli neuronów które łączą neurony czuciowe z motorycznymi).

Ciekawym, ale przede wszystkim zaskakującym i zapadającym w pamięć, faktem jest, że ilość neuronów i substancji białej jest tutaj tak duża jak w mózgu kota.

Nic więc dziwnego, że mówi się nawet o drugim mózgu – mózgu trzewnym. To nowość, ponieważ do tej pory posługiwaliśmy się pojęciem mózgu gadziego (instynkty), ssaczego (emocje) i mózgu racjonalnego (kora nowa). Tymczasem układ nerwowy zlokalizowany w  jelitach jest najstarszym mózgiem i rozwijał się tysiące milionów lat temu.

Kolejną ciekawostka jest to, że produkcja serotoniny, niezbędnej dla naszego dobrego samopoczucia, odbywa się właśnie tutaj – w jelitach, i to w 95%. Kolejną niespodzianką jest fakt, że 90% splotów nerwowych składających się na nerw błędny, który łączy jelita z mózgiem, to nerwy czuciowe. 

Jak pokazały badania, na każdy nerw motoryczny, który odpowiada za kontakt mózgu z jelitami, przypada dziewięć nerwów czuciowych, które z kolei przesyłają informację w odwrotną stronę – z jelit do mózgu.

Być może warto zatrzymać się nieco dłużej przy stwierdzeniu, że większość naszych nawyków, upodobań, jak i awersji, ma swoje źródło w złożonych sygnałach z narządów wewnętrznych. Z tej perspektywy powiedzenie “czuję to w brzuchu” lub “to był mój wewnętrzny głos” nabiera innego znaczenia. Być może nie będzie nadużyciem jeśli powiemy, że nasze brzuchy mają więcej do powiedzenia niż głowa. 

Jak wspomniałam wcześniej, mózg trzewny wyewoluował wiele milionów lat temu, warto więc przyjrzeć się co było przyczyną tego kroku w naturze.

Dlaczego było to aż tak korzystne i jaką wartość dawało nam – ludziom?

Wsłuchaj się najpierw w powiedzenia: “aż mnie ściska w żołądku”, “czuję ciężar na sercu”, “pękło mi serce”, “żółć mnie zalewa”, “mam motyle w brzuchu”, “moje serce wyrywa się do tego”. Co czujesz? Czy tego typu określenia pozwalają ci poczuć, dosłownie poczuć, co czuje osoba mówiąca o swoim stanie? 

Jak widać, nasze trzewia – mimo, że to taka nieromantyczna nazwa – wzbogacają nasz wewnętrzny świat, świat emocji. To jeden z  dowodów na to, że emocje rodzą się w ciele, a w nie umyśle. Umysł dopiero narzuca pewną narrację do odczuć somatycznych i tworzy coś, co opisujemy jako uczucia. Ciało jest zdecydowanie pierwsze!

Co w takim razie zyskaliśmy jako gatunek ludzki dzięki temu, że w sytuacji stresowej czujemy co dzieje się  naszym ciele? Może przecież pojawić się biegunka, wymioty, czasami tracimy apetyt. Wszystko to nas, istoty z korą nową, irytuje, niepokoi, gdyż odbieramy te fizjologiczne reakcje jako coś niewygodnego, wręcz kłopotliwego.

Tymczasem, jeśli spojrzymy na stres XXI jak na stan zagrożenia życia (z perspektywy człowieka żyjącego miliony lat temu), to dostrzeżemy pewną analogię z walką o przetrwanie i szukaniem skutecznych sposobów i strategii na zrealizowanie tego planu. Wtedy też zrozumiemy jaką rolę pełnią informacje z wnętrza ciała: mają nas chronić przed zagrożeniem, a nawet śmiercią.

Warto więc zrozumieć jakimi prawami rządzi się mózg trzewny i uszanować jego ważną rolę. Teraz, kiedy niekoniecznie grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo, może wesprzeć nas w podejmowaniu decyzji, w zrozumieniu co nam służy, a co nie.

To także ważny wskaźnik naszego zdrowia emocjonalnego i kompas w relacjach międzyludzkich.

Warto znaleźć i czas i wewnętrzną Ciszę,aby posłuchać tego Głosu.

 

____________

  • Jak oswajać odczucia z ciała, aby w trudnych momentach nas wspierało?
  • Jak nawiązać relację ze swoim ciałem?
  • Jak wprowadzić uważność w codzienne życie?
  • Jak budować swoje zasoby, które wesprą nas w trudnych momentach?
Przećwiczymy to podczas najbliższych marcowych warsztatów WRÓĆ DO SIEBIE, czyli jak odzyskiwać wewnętrzną  równowagę.

 

-> 14-15 marca 2020 WARSZAWA –>  szczegóły tutaj

-> 21-22 marca 2020 WROCŁAW –> szczegóły tutaj

 

Agnieszka Bonar–

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera