- by CORrelation
- Focusing / Świadomość ciała
- 27 marca 2020
- 1 578
- 0
Czy praktyka uważności, pogłębianie świadomości ciała ma sens teraz, kiedy marzymy jako rodzice z dziećmi o odrobinie spokoju w czasie edukacji “domowej” jednocześnie sami pracując zdalnie, jako osoby z grupy ryzyka mierzące się ze strachem o własne zdrowie i życie, jako właściciele firm walczący o przetrwania, albo w końcu po prostu jako ludzie stawiający każdego dnia czoło lękowi i niepokojom?
Po co nam teraz praca nad sobą, ze swoimi odczuciami z ciała, z emocjami?
Czy to w ogóle zadziała, przyniesie efekt? Czy warto?
To prawda, że zaczynanie pracy z odczuciami ciała i emocjami, jakie nam towarzyszą podczas kryzysu, jest trudniejsze niż wcześniej. I powiedzmy sobie szczerze, teraz nie dla każdego. Szczególnie jeśli miewamy ataki paniki, jesteśmy bardzo lękowi, jeśli wydarzenia ostatnich tygodni uruchomiły w nas traumę zapisaną już kiedyś, warto zastanowić się nad tym głębiej.
W takiej sytuacji powinniśmy zatroszczyć się o siebie inaczej, pomyśleć o terapii z osobą, która wesprze nas w pracy jeden na jeden. Dla wielu osób wejście teraz w rozwój osobisty poprzez pracę warsztatową byłoby jak wrzucenie na głęboką wodę.
Jednak dla tych z nas, którzy są stabilni, mają za sobą doświadczenie terapii albo udział w różnego rodzaju warsztatach i są oswojeni ze swoimi emocjami to naprawdę dobry moment.
Jeśli więc czujecie, że w tym niespokojnym czasie, pełnym niepewności, daje o sobie znać silna potrzeba odbudowania poczucia bezpieczeństwa, pogłębienia rezyliencji, określenia swoich zasobów emocjonalnych, duchowych, ale też tych fizycznych, społecznych, a następnie wykorzystanie ich w codzienności, aby odpowiedzialnie wspierać innych, to spróbujcie.
Przed nami bowiem tygodnie, a może miesiące, aby przekonać się na sobie jak działają techniki ugruntowujące poprzez ciało, czym jest działanie “od ciała ku głowie”, a nie na odwrót i czym różnią się te dwa podejścia. To czas na znalezienie w praktyce odpowiedzi dlaczego to takie ważne, aby “czuć siebie”.
To czas, aby nauczyć się słuchać swojego ciała, stworzyć wewnętrzną przestrzeń na dialog ze sobą. To okazja do poznania reakcji swojego ciała i języka, jakim się z nami komunikuje.
Ten czas, który jest naszym udziałem, to okazja do zaopiekowania się sobą między innymi poprzez pracę z gotowymi narzędziami wspierającymi nas wtedy, kiedy ma się wrażenie, że grunt usuwa się spod nóg. To dobry moment na delikatne wejście i pogłębienie praktyki pracy z ciałem, a jednocześnie z konkretnymi narzędziami, które osadzają w tu i teraz.
Któż z nas teraz tego nie potrzebuje?
Osoby, które uczestniczyły już w moich warsztatach, zapraszam na darmową cotygodniową praktykę:
Poczuj siebie! -> szczegóły tutaj
Usłysz swoje ciało! -> szczegóły tutaj
Już wkrótce propozycja praktyki online dla pozostałych osób, bez doświadczenia w pracy ze mną.
__________________
Agnieszka Bonar –
Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).
Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.
Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.
Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.
Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:
- 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
- roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
- dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
- szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
- warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
- warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
- warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)