Podczas warsztatów “Uważność poprzez ciało”, ale także podczas dwudniowej wersji warsztatu “Historia zapisana w ciele” proponuję uczestnikom technikę zaczerpniętą z tradycyjnego mindfulness, a mianowicie skanowanie ciała. Osobiście uwielbiam ją! I w wersji minimalistycznej stosuję także w codzienności.

Często na zajęciach uczestnicy pytają czy warto stosować skanowanie ciała także w domu i po co tak naprawdę. Stąd też pomysł na krótkie podsumowanie dlaczego skanowanie ciała, które jest nazywane przez Boba Stahla i Elishe Goldstein “uświęconą tradycyjną techniką”. W internecie i w literaturze znajdziecie bez problemu instrukcje i nagrania prowadzące przez to ćwiczenie.

Zacznijmy od banału, ale niestety takiego o którym zapominamy na co dzień:

potrzebujemy ciała po to , aby żyć i z pewnością innego ciała w tym życiu nie będziemy posiadali. Jeśli tylko pobędziemy odpowiednio długo z tymi słowami, uderzy nas ich prostota i mądrość. Wtedy z czułością i uważnością zajmiemy się swoim ciałem.

Warto, bo uważność ciała to krok ku lepszemu rozumieniu sobie, wyczuwaniu czego potrzebujemy, aby żyć zdrowiej – zarówno w obszarze fizycznym, jak i psychicznym. To także autostrada ku rozwijaniu intuicji i lepszemu radzeniu sobie ze swoimi emocjami, szczególnie tymi, które zwyczajowo określamy jako trudne.

I właśnie tutaj wkracza na scenę skanowanie ciała, które doskonale pokazuje “jak mamy się” ze swoimi czuciem ciała. Mówi nam także wiele o naszej świadomości ciała, pokazuje słabe strony oraz to, co natychmiast domaga się opieki.

Czym jest więc skanowanie ciała?

Najprościej można powiedzieć, że jest to badanie doświadczeń płynących z ciała, głębokie zanurzenie się w jego czucie, i to chwila po chwili.

Niektórzy mówią o “wprowadzaniu świadomości w ciało”, ale tak naprawdę to ona tam zawsze jest, a my tylko musimy się do niej dostroić, dać jej dojść do głosu, pobyć z nią chwilę dłużej, tak aby usłyszeć to, co ciało chciałoby powiedzieć.

Niestety większość z nas żyje na co dzień w głowie, albo nawet w klatce umysłu:  planów, wspomnień, lęków, wyobrażeń. I właśnie dla tych osób skanowanie ciała jest wielką przygodą. Na początku nie zawsze przyjemną, bo ciało mówi wszystko, nie tylko dzieli się tymi przyjemnymi odczuciami i wspomnieniami.

Jeśli chodzi o technikę, to skanowanie polega na metodycznym zwracaniu uwagi na poszczególne części ciała, np. zaczynając od stóp, a kończąc na czubku głowy.

Czego możemy się spodziewać? Wszystkiego: swędzenia, bólu, mrowienia, ale też odczucia przepływu ciepła, miękkości, lekkości. Jedno jest pewne: z czasem na powierzchnię wypłynie wszystko. Ogólnie: doznania te możemy podzielić na przyjemne, nieprzyjemne i neutralne.

Skanowanie pokaże nam jak bardzo dynamiczny jest nasz organizm, jak się zmienia jego “krajobraz”, jak płynie przez niego życie – poprzez właśnie emocje i odczucia.

Warto podkreślić, że skanowanie ciała, któremu blisko do czucia, słuchania siebie, to nie to samo co myślenie o swoim ciele. I również takie doświadczenie proponuję na warsztatach, Zwykle efekty i wnioski po ćwiczeniu budzą spore zaskoczenie, ale też pozwalają zrozumieć czym jest szacunek i pokora względem sygnałów płynących z ciała.

Kolejna sprawa na którą warto uczulić:

uważność poprzez ciało nie ma absolutnie nic wspólnego z manipulowaniem ciałem i naginaniem do swoich korzyści! W uważności, w budowaniu świadomości ciałą, które są procesem, niezbędna jest wspomniana już wyżej pokora i szacunek.

Konieczne jest uświadomienie sobie, że ciało poprzez które smakujemy życie mamy tylko jedno i jest z nami do końca … Towarzyszyło nam od początku formowania się naszego poczucia “ja” i w związku z tym zapisało w sobie całą naszą historię.

Uważność poprzez ciało to krok ku integracji ciała, umysłu i ducha, ale w swoim własnym tempie, a nie pod czyjeś dyktando, według czyjegoś pomysłu i doświadczenia. Nie w oparciu o wyrzuty sumienia, ale w atmosferze zaufania do procesu jakim jest życie.

I tego właśnie będziecie mieli okazję doświadczyć już 16-17 marca na warsztatach “Uważność poprzez ciało czym jest i jak ją rozwijać?”. Na dodatek spotkamy się w tak pięknym i klimatycznym miejscu jak Joga Poruszenie we Wrocławiu 🙂

Do zobaczenia! Zapraszam!

________________________________

Chciałbyś przekonać się czym jest uważność poprzez ciało?

Potrzebujesz konkretnych “narzędzi” do radzenia sobie ze stresem w codzienności?

Zależy Ci, aby doświadczać życia bezpośrednio, a nie poprzez myśli, wyobrażenia i minione historie?

Szczegóły TUTAJ

_______________________________

Agnieszka Bonar-Sadulska –

trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka blogawww.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

 

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera