Po czym poznać, że tracimy łączność z własnym ciałem (o tym pisałam TUTAJ), że nie słuchamy jego głosu, czyli nie doceniamy tego, co dr Rachel Abrams, nazywa inteligencją ciała?

Miedzy innymi po tym, że wyjątkowo często dopada nas zmęczenie, a właściwie stanem permanentnym jest przemęczenie. Poza tym źle śpimy, automatycznie sięgamy po niezdrowe przekąski, objadamy się słodyczami. Nie mamy ochoty na seks, dopadają nas bóle głowy pleców, coraz częściej miewamy migreny. Są też osoby, które wciąż borykają się ze stanami depresyjnymi, lękowymi czy przeziębieniami. Zdarza się, że sygnałem świadczącym o lekceważeniu głosu ciała jest alergia lub nawracające kontuzje. Czasami jedno, i drugie.

Co łączy te dolegliwości? W jaki sposób jest to związane ze świadomością ciała? I w końcu, czym jest wspomniana na wstępie inteligencja ciała?

Wspomniane objawy to dosłownie sygnały z ciała – już nie szepty, ale krzyk – że nie szanujemy jego potrzeb, nie słyszymy komunikatów, jakie nam codziennie wysyła, nie zadajemy sobie trudu, aby poznać i zrozumieć potrzeby naszego ciała. Po prostu nie dostrzegamy “jak się mamy” oraz czego tu i teraz potrzebujemy. Te nawracające, coraz poważniejsze objawy to ważny komunikat od ciała: “zajmij się mną, zatrzymaj, wysłuchaj”. To doskonały, często ostatni, moment, aby nauczyć się języka jakim posługuję się ciało.

Co w takim raze dr Rachel Abrams nazywa BQ, czyli ilorazem inteligencji cielesnej. Składa się na niego kilka rzeczy: znajomość i zrozumienie różnego rodzaju pomiarów, czyli wskaźników naszego zdrowia, umiejętność odczuwania i przyjmowania do świadomości wrażeń pochodzących z wnętrza naszego ciała (głód, zmęczenie, senność, pożądanie) oraz zauważania emocji, które są pochodną tym odczuć somatycznych, jak i wrażliwość na sygnały płynące z podświadomości.

Wspomniana dr Abrams pisze wprost, że najpotężniejszym narzędziem diagnostycznym, jakie ma do dyspozycji w swoim gabinecie jest inteligencja ciała. Dobra wiadomość: posiada ją każdy z nas!

Jak to sprawdzić?

Na początek wystarczy zapytać siebie: jakie mam odczucia w ciele, kiedy, w jakich sytuacjach powtarzają się te konkretne objawy, co je nasila oraz kiedy całkowicie ustępują. To wystarczy, choć dla niektórych osób i to bywa wyzwaniem.

Wcale nie tak rzadko spotykam się z tym, że osoby zainteresowane warsztatami mają opory, wątpliwości czy “już są gotowe”, czy będą potrafiły słuchać siebie. Zanim rozwieją się ich lęki, proponuję, aby zadały sobie właśnie te pytania i zobaczyły/poczuły co się zadzieje. Zwykle wystarcza to, aby obawy minęły. W końcu czują, a nie myślą, jaki krok jest do zrobienia.

I wtedy spotykamy się na warsztacie!

Badamy czym jest dla nas – właśnie dla nas! – świadomość ciała, jak się z nim mamy, czy je słyszymy, czujemy. Jak interpretujemy ważne sygnały i jaki jest nasz krok ku zdrowiu, ku sobie. Dajemy sobie przestrzeń na zatrzymanie się przy każdym odczuciu, na zachwycenie się każdym doznaniem, ale też na pobycie ze smutkiem wtedy, kiedy uświadamiamy sobie jak bardzo tęskniliśmy do takiej przestrzeni. W tym zatrzymaniu, czasie dla siebie, bez porównywania się z innymi, ale przy dużym wzajemnym wsparciu badamy co czuje ciało, a czego nie, jak jest związek między odczuciami somatycznymi, a naszym emocjami. Z zaskoczeniem odkrywamy co ciało zapisało. Ba, że w ogóle może zapisywać przeszłość. Przed nami wtedy odkryć!

Po co to wszystko?

Po prostu: świadomość ciała, jej poznawanie, pogłębianie i rozwijanie, to sposób, abyśmy poczuli czego potrzebuje nasze ciało, nie tylko podczas choroby, ale właśnie teraz, kiedy jest zdrowe, kiedy możemy zadbać o jego potrzeby, kondycję. Nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim emocjonalną.

To szansa, abyśmy potraktowali siebie holistycznie, jako całość. Abyśmy stali się spójni, czujący, współodczuwający i uważni na siebie w codzienności. Wtedy kolejnym krokiem będzie uważność na innych.

I zostawiam Was ze słowami dr Abrams:

Jeśli wsłuchasz się w głos swojego ciała, które mówi do ciebie od urodzenia i nauczysz się rozumieć jego język, znajdziesz klucz do własnego szczęścia i zdrowia.

Czym jest dla każdego z nas zdrowie – tutaj nie mamy znaków zapytania.

Czym jest dla każdego z nasz szczęście – odkryjemy, poczujemy dzięki nawiązaniu kontaktu z ciałem.

Do zobaczenia już w czerwcu!  —> 22-23.06.2019 warsztat HISTORIA ZAPISANA W CIELE – JAK SŁUCHAĆ O CZYM CIAŁO DO NAS MÓWI?

___________________

Chcesz odkryć i pogłębić swoją świadomość ciała?

Jesteś gotowa, aby usłyszeć o czym mówi Twoje ciało?

Chciałabyś poprzez uważność nauczyć się odczytywać historie zapisane w ciele?

Szczegóły -> TUTAJ

__________________

Agnieszka Bonar-Sadulska –

Trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka blogawww.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera