Bywa nazywany siłą napędową naszego organizmu i jest niezwykle skomplikowaną strukturą jeśli chodzi o anatomię. Właśnie jemu zawdzięczamy spokój, a dokładniej – “dezaktywowanie” niepokoju i innych objawów stresu, które odczuwamy jako skurcz jelit, żołądka lub też poprzez inne “atrakcje” w okolicy brzucha.

Oto bohater tego wpisu – nerw błędny 🙂

Został odkryty przez profesora Wolfganga Langhans oraz jego zespół. Naukowcy wykazali, że nerw błędny jest ściśle związany z naszymi emocjami, a dokładniej – z uczuciem strachu lub chęcią ucieczki. Wykazano, że osoby, które cierpią na przewlekłe stany lękowe, mają wyraźną nadwrażliwość tego nerwu.

Jeśli chodzi o szczegóły anatomiczne, to najprościej mówiąc, nerw błędny “zaczyna się” w móżdżku i “obsługuje” układ pokarmowy i oddechowy, a także serce i wątrobę. Oznacza to, że w momencie stresu, kiedy nerw błędny daje sygnał do mózgu o zagrożeniu, zostaje zakłócona równowaga większości ważnych systemów w naszym ciele: układzie pokarmowy i oddechowym. To wyjaśnia zaparcia, biegunki, wymioty oraz duszności i kaszel podczas sytuacji stresowych.

Każdy z nas miał z pewnością choć jeden z tych “objawów”. Jeśli więc chcemy powrócić do równowagi, ważne abyśmy mieli świadomość jak prawidłowo uaktywnić nerw błędny, ale o tym w dalszej części wpisu.

Wracając do anatomii: nerw błędny to dziesiąty nerw czaszkowy, razem z towarzyszącymi mu nerwami uaktywnia mięśnie twarzy, gardła, ucha środkowego i krtani. Jak przekłada się to na codzienność? Jeśli ktoś się do nas uśmiecha, odpowiadamy uśmiechem, jeśli odczuwamy czy widzimy, że ktoś myśli podobnie jak my, kiwamy głową, a jeśli słyszymy o czymś niepokojącym, marszczymy czoło, ściągamy brwi. To właśnie aktywność tego nerwu wywołuje w naszym ciele uczucie odprężenia – zwalnia wtedy akcja serca, pogłębia się oddech. Jeśli natomiast coś nas zdenerwuje, zasycha nam w gardle, a głos drży.

Ciekawostką, która może wyjaśnić skąd wywodzi się nazwa “nerw błędnego” jest fakt, że kiedy w 1921 r. laureat nagrody Nobla – Otto Loewi (niemiecki fizjolog) – odkrył, że stymulacja nerwu błędnego powoduje, że częstość akcji serca zostaje zredukowana, a do organizmu zostaje uwolniona pewna substancja, naukowiec nazwał ją „vagusstoff”. Po niemiecku oznacza to „substancja błędna”. Jak się później okazało była to acetylocholina, czyli jeden z bardziej nam znanych neuroprzekaźników, który odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych.

Naukowcy podkreślają, że jeśli rozwinęlibyśmy w sobie umiejętność zwracaniu większej uwagi na “relację” między nerwem błędnym a jelitami i mózgiem, to zyskałoby na tym nasze zdrowie i fizyczne, i psychiczne. Pomogłoby to między innymi w podregulowaniu wytwarzania neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina i GABA (kwas gamma-aminomasłowy). Właśnie dzięki nim możemy wpływać na częstość akcji serca, ciśnienie krwi oraz spowolnić aktywność narządów, które są nadmiernie pobudzone w chwili stresu. Korzyści? Na pewno spokojniejszy sen i lepsze trawienie, a w trudnych momentach bywa to bezcenne.

Co może nam pomóc w aktywacji nerwu błędnego w momencie stresu?
– na pewno odpowiedni masaż wykonany przez fizjoterapeutę
– ale też oddychanie przeponowe, które regularnie praktykowane zdecydowanie zmniejsza częstotliwość pojawiania się uczucia zagrożenia, poprawia trawienie, wpływa korzystanie na równowagę wewnętrzną
wspomagająco działają tu także: regularne ćwiczenia, dbanie o kontakty społeczne, relacje, medytacja, dieta bogata w probiotyki, joga, spanie na lewym boku i wszystko co zwiększa w nas poziom serotoniny i oksytocyny.

Pozostaje więc przypomnienie sobie i potrenowanie oddechu przeponowego, poszukanie dobrego fizjoterapeuty, który potrafi “popracować” nad nerwem błędnym 😉 oraz zadbanie o swój dobrostan fizyczny i psychiczny.

Powodzenia!

__________________

Chciałbyś przekonać się czym jest uważność poprzez ciało?

Potrzebujesz konkretnych “narzędzi” do radzenia sobie ze stresem w codzienności?

Zależy Ci, aby doświadczać życia bezpośrednio, a nie poprzez myśli, wyobrażenia i minione historie?

Szczegóły TUTAJ

_______________

Agnieszka Bonar-Sadulska – 

Trenerka rozwoju osobistego w trakcie szkolenia przygotowującego do rekomendacji trenerskiej PTP (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 15 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka blogawww.wszystkoJEDNO.com (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację. Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie “Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego “Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie “Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztaty “Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztaty “Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

 

Sprawdź ofertę warsztatów, które prowadzi Agnieszka

ZOBACZ TERMINY >>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera