

by CORrelation
- Rozwój Osobisty / Świadomość ciała
- 12 października 2021
- 1 143
- 0
Neuroplastyczność to niesamowita zdolność naszego mózgu, o której dzieci uczą się obecnie jako o czymś naturalnym. Z kolei my – jeszcze 20 lat temu – tę właściwość układu nerwowego poddawaliśmy w wątpliwość.
Tymczasem neurobadania usuwają i na tym polu znaki zapytania, a mianowicie wiadomo obecnie, że nasze mózgi mają niezwykłą zdolność do zmiany własnych struktur, a poprzez to do reorganizowania schematów działania. Co więcej, są takie części mózgu u dorosłych osób, które w wyniku urazów mogą zmienić się, przekształcić, czego dekady temu nawet nie podejrzewano. Poza tym niektóre z tym zmian następują już w kilka dni po urazie, np. po udarze.
Czy potrzebujemy do tego jakiś specjalnych warunków? Na pewno powstawaniu nowych połączeń między komórkami nerwowymi sprzyja ruch, gdyż badania potwierdzają, że pobudza on wzrost liczby neuronów. Co ciekawe, już samo myślenie o wykonywaniu jakiejś czynności, może aktywować w pewnych częściach mózgu konkretne zmiany. Podobnie zresztą jak niektóre leki stosowane w stanach lękowych lub depresyjnych, oczywiście najlepiej w połączeniu z psychoterapią.
Pamiętajmy także, że nasz układ nerwowy to nie tylko wypadkowa genów, ale także produkt współdziałania, współzależności, naszych doświadczeń,, sposobu myślenia i zachowania. Oczywiście istnieje pewna granica przeprogramowania mózgu, ale poziom elastyczności oraz zdolności do modyfikacji i tak jest zaskakujący.
I właśnie tego typu wiedzę i zdolność naszego mózgu wykorzystuje się w neurotechnikach oswajania lęku. Zrozumienie jak powstaje lęk, gdzie jest aktywowany akurat u nas – czy w korze mózgowej czy w ciele migdałowatym, przekłada się na zmianę naszego postępowania, z czasem także sposobu myślenia. Doprowadza to do takiej reorganizacji mózgu, że jesteśmy w stanie opierać się aktywacji stanów lękowych, a także zminimalizować jego powstawanie w obrębie ciała migdałowatego lub kory mózgowej.
Tutaj nie sposób uciec od pytania: jak to możliwe, że już samo myślenie, aktywność intelektualna, wpływa na zmianę struktur mózgowych? Jak wiadomo, każda myśl wiąże się z pobudzeniem neuronów, a gdy kilka neuronów jest jednocześnie aktywowanych, geny w ich jądrach – czyli głównym ośrodku ich kontroli – zostają aktywowane i następuje ich ekspresja.
Efektem ekspresji są białka różnego rodzaju, które uczestniczą w tworzeniu połączeń synaptycznych na nowo lub wzmacniają już istniejące. Poza tym każde doświadczenie to stymulacja powstawania osłonki mielinowej na aksonach. Wszystko to prowadzi do zwiększenia prędkości przewodzenia nawet stukrotnie. Badania pokazały także, że pobudzenie neuronów może inicjować różnicowanie się komórek nerwowych macierzystych w zupełnie inne neurony.
Tak więc dzięki nowej wiedzy z dziedziny neuronauk, dzięki rozwijaniu empatii i gotowości uczenia się, zdobywania wiedzy, jesteśmy w stanie poprawić swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne.
_______
Warsztat OSWÓJ SWÓJ LĘK – znajdź wsparcie w neuronakach
- zozumiesz specyfikę zaburzeń lękowych
- poznasz mechanizmy aktywizujące i podtrzymujące lęk
- zyskasz praktyczne narzędzia do pracy z lękiem
- poznasz najnowsze badania z dziedziny neuronauk, które wspierają osoby lękowe
- zaplanujesz swój osobisty program przeciwdziałania atakom lęku
- zyskasz wiedzę i techniki do wspierania osób lękowych
WARSZAWA -> szczegóły
WROCŁAW -> szczegóły
Warsztat ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ, czyli jak poznać i przyjąć siebie
- rozwiniesz uważność i współczucia względem siebie
- poznasz swoje emocjonalne potrzeby
- zrobisz krok ku przyjęciu swoich emocjonalnych ran
- doświadczysz współpołączenia z innymi
- określisz swój tzw. życiowego kierunku na tym etapie życia
WARSZAWA -> szczegóły
WROCŁAW -> szczegóły
Warsztat HISTORIA ZAPISANA W CIELE, czyli jak słuchać o czym ciało do nas mówi
- określisz swoją świadomość ciała i nauczysz się ją pogłębiać
- oswoisz się z reakcjami ciała na emocje
- poznasz mapę blokad w swoim ciele
- odczytasz historie i tajemnice jakie skrywa twoje ciało
- poznasz podstawy praktyki uważności
WARSZAWA -> szczegóły
WROCŁAW -> szczegóły
Warsztat TWOJE WEWNĘTRZNE DZIECKO, czyli jak je poznać i otoczyć opieką
- doświadczysz czym jest świadomość ciała
- poznasz koncepcję Wewnętrznego Dziecka oraz Dorosłego
- poznasz techniki kontaktowania się ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem
- określisz, które obszary twojego życia wymagają pierwszej pomocy
- zlokalizujesz swoje strategie obronne i poznać schematy myślowe
- doświadczysz jak przekształcać strategie obronne w zasoby obronne
- zrozumiesz na czym polega odpowiedzialność za siebie
WROCŁAW -> szczegóły
KRAKÓW -> szczegóły
KATOWICE -> szczegóły
________
Agnieszka Bonar
Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).
Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.
Od ponad 17 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.
Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację.
Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.
Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:
- 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
- roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą”
- dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii
- szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
- warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
- warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
- warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)