- by CORrelation
- Rozwój Osobisty
- 1 października 2018
- 1 425
- 0
To pytanie zadają sobie niemal wszyscy, którzy wstąpili na ścieżkę rozwoju osobistego i czują, że tak zwane “życie” nie jest tylko prostą sumą ich decyzji i wyborów. W pewnym momencie czują – mniej lub bardziej wyraźnie – że, aby znaleźć źródło swoich problemów w życiu osobistym i zawodowym, powinni pochylić się nad rodzinną kroniką.
Problemy, które mogą mieć swoje korzenie w rodzinnej historie, to często bardzo konkretne zdarzenia: kolejne rozstanie z partnerem, utrata pracy, niemożność wyjścia z nałogu, pracoholizm. Są to także poważne lub nawracające choroby oraz wypadki.
I tutaj napotykamy terapię systemową, przekazy transgeneracyjne, czy narzędzie – nazywane też sztuką – psychogenealogię, która nie musi być wcale zakorzeniona w jakiejkolwiek terapii. Może być wykorzystywana przez każdego z nas, każdego, kto interesuje się historią swoich przodków i tego jaki wpływ wywiera ona na nasze życie – zarówno to osobiste, zawodowe, na zdrowie, związki i bliskie relacje.
Nazwa “psychogenealogia” została utworzona i rozpowszechniona przez francuską psychoanalityczkę i psychoterapeutkę systemową Anne Ancelin Schützenberger, aby określić pracę, jaką wykonujemy z ukrytymi przekazami międzypokoleniowymi.
Nazwa “psychogenealogia” wywodzi się z połączenie dwóch słów: psyche i genos. Genos określa nasz ród, naszą tożsamość, a psyche – życie emocjonalne, duchowe i zajmuje się poprzednimi pokoleniami, czyli życiem naszych przodków do 3 pokolenia wstecz. Przygląda się, bada tę historie pod kątem różnych zależności. Badamy więc nie tylko chronologię, więzi, relacje, choroby, ważne wydarzenia rodzinne, ale przyglądamy się także tajemnicom rodowym. Oczywiście jeśli jesteśmy w stanie je odkryć.
Psychogenealogia pokazuje nam gdzie są nasze korzenie, skąd wyrastamy. Podpowiada co wynieśliśmy z domu rodzinnego, co nas tak naprawdę określa. Daje także dostęp do historii naszych przodków, ale nie na poziomie genetycznym, a poziomie przekonań i wzorców emocjonalnych.
Praca z genogramem uzmysławia, że największy wpływa ma na nas to, co ukryte i nieświadome. Zachęca do przyjrzenia się tym tajemnicom i pochylenia nad nimi z uwagą i szacunkiem. Dzięki jej narzędziom tropimy subtelne, nie wypowiedziane wprost wzorce rodzinne. To z kolei może transformować nasze życie.
Jakie jeszcze korzyści może przynieść dotarcie do tych rodzinnych sekretów?
Między innymi pomaga spojrzeć z innej perspektywy na nasze osobiste i zawodowe problemy, szczególnie te powtarzające się. Bywa też pierwszym krokiem ku namierzeniu przyczyn chorób psychosomatycznych oraz źródła frustracji życiowych. Może także wesprzeć w uporządkowaniu związków partnerskich oraz relacji rodzinnych.
Jednocześnie, pomagając dotrzeć do swoich korzeni, może być źródłem naszej wewnętrznej mocy, pomaga wesprzeć w rozwijaniu talentów i pełnym wykorzystaniu potencjału, jaki odziedziczyliśmy po przodkach.
___________
Chciałbyś poznać tajemnice przodków?
Czujesz potrzebę dotarcia do swoich rodzinnych korzeni?
Jesteś zainteresowany sekretami, jakie może skrywać Twój genogram?
Szczegóły TUTAJ
_____________
dr Barbara Tyboń
Doktor nauk humanistycznych, certyfikowana psychoterapeutka (PTP), licencjonowany coach (Zen Coaching), trenerka uważności i empatii (Upaya), wykładowca akademicki.
Przeszkolona w podejściu systemowym, psychoanalitycznym i kontemplatywnym. W ramach holistycznego podejścia do zdrowia i rozwoju łączy zachodnią psychoterapię z psychologią buddyjską.
Od lat zajmuje się obszarem psychogenealogii. Prowadzi sesje pracy z genogramem oraz warsztaty na temat ukrytych przekazów międzypokoleniowych i ich wpływu na nasze życie.
Współpracowała z wieloma publicznymi i prywatnymi instytucjami w obszarze psychoterapii i rozwoju (prowadząc terapię indywidualną, par i rodzin, warsztaty oraz coaching) oraz edukacji (pisząc oraz jako wykładowca akademicki). Założycielka Creatifs. Centrum Edukacji, Terapii i Sztuki oraz współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4 w Warszawie. Autorka bloga Psychologia Kontemplatywna oraz książki o tym samym tytule (w przygotowaniu).
Więcej na: www.creatifs.pl