Każdy z nas odczuwa potrzebę bycia bezpiecznym, zaopiekowanym. Nie tylko w sensie fizycznym, materialnym, ale przede wszystkim emocjonalnym. Każdy, nawet ci którzy zwykle odrzucają wsparcie i deklarują, że wolą zajmować się innymi. A może to właśnie ci z nas najbardziej łakną poczucia braku zagrożenia, możliwości odpuszczenia kontroli. Co więcej, każdy z nas potrzebuje miejsca, często bardzo konkretnego, w którym czułby się dobrze, bezpiecznie, potrzebuje osób, przy których mógłby się odprężyć i po prostu być.

W idealnym świecie prototypem takiego miejsca jest dom rodzinny, a osób, na które możemy liczyć – rodzice. Jeśli dane nam było aby jako dzieci czuć się kochanymi i akceptowanymi przez opiekunów to oznacza, że ilość ciepła i opieki, jaką dostaliśmy była wystarczająca. Dzięki temu wiemy jak smakuje poczucie bezpieczeństwa, gdzie go szukać, jak zbudować.

Wiemy też jak odnaleźć w ciele podpowiedzi, gdzie i u kogo szukać tego ukojenia, a co więcej – mamy te zasoby w dużym stopniu w sobie. 

To wielki potencjał wejść w dorosłość z poczuciem bycia wystarczająco dobrym i przyjmowanym bez względu na to czy spełniamy czyjeś oczekiwania czy też nie, wejść z wiarą w siebie i zdolnością zaufania innym. A także, co bardzo istotne, sobie, swoim odczuciom, ciału.

Niestety nie zawsze tak jest. Większość z nas musi – a może raczej czuje potrzebę – by w pewnym momencie zająć się swoimi zranieniami z dzieciństwa, emocjonalnymi brakami, nauczyć się ufać innym, ale przede wszystkim sobie.

Zaopiekowanie się sobą, zaufanie sobie, swojemu ciału to wyzwanie, które warto podjąć. Jednocześnie nie jest to prosty, liniowy proces.

Bywa i tak, że nie pamiętamy swojego dzieciństwa, nie mamy wspomnień, ani dobrych, ani złych, wyparliśmy to, co było traumatyczne i za trudne dla małego dziecka. To, co zdradza nasze niezbyt udane dzieciństwo, to brak wiary w siebie, kłopoty w relacjach, brak wewnętrznej równowagi i oparcia w samym sobie.

Jak podkreślają psycholodzy, kto nie ma oparcia w sobie, nie znajdzie go też w świecie zewnętrznym.

Związki, praca, codzienne aktywności będą naznaczone kompensacją, a my będziemy nadużywali i siebie, i innych.

Co w takim razie możemy zrobić, jaki jest pierwszy krok?

Warto przyjrzeć się sobie, swoim reakcjom, temu jak się ustawiamy w życiu. Warto poświęcić nieco czasu tej części swojej osobowości, którą psycholodzy nazywają wewnętrznym dzieckiem.

Stefania Stahl w jednej ze swoich książek pisze, że wewnętrzne dziecko jest “sumą doświadczeń, które odcisnęły na nas piętno w dzieciństwie – doświadczeń pozytywnych i negatywnych, które zebraliśmy w relacji z naszymi rodzicami oraz innymi bliskimi i ważnymi dla nas osobami”. To jedna z najbardziej trafiających do mnie definicji wewnętrznego dziecka.

Doświadczenia te zwykle nie przebijają się do naszej świadomości, ale tkwią w nieświadomości. I stamtąd kierują naszym życiem.

Będą to lęki, zmartwienia, straty, wszystkie dziecięce nieszczęścia, które nas kiedyś poruszyły. Oczywiście, to co było pozytywne także się w nas zapisało. Jednak to zwykle traumatyczne doświadczenia ciągną się za nami w dorosłość i sabotują nasze działania tak długo, dopóki nie odczytamy i nie przyjmiemy tej części nas.

Stefanie Stahl proponuje pracę z wewnętrznym dzieckiem, która opiera się na rozróżnieniu Dziecka Słońca i Dziecka Cienia, a także Ja-dorosłego, które możemy określić jako wewnętrzny dorosły. To ta część nas, która podejmuje decyzje, planuje, rozważa ryzyko, jest odpowiedzialna i co ważne potrafi regulować zachowanie Ja- dziecięcego. Dziecko Słońce i dziecko Cień to składowe wewnętrznego dziecka, które tworzy naszą nieświadomość. Warto mieć świadomość, że wpływa ona w 80-90% na nasze dorosłe życie.

Pamiętajmy, że każdy moment jest dobry, aby zająć się swoim wewnętrznym dzieckiem, aby je poznać, przyjąć, poznać jego potrzeby i uwarunkowania. Przytulić w końcu.

__________

Warsztat TWOJE WEWNĘTRZNE DZIECKO, czyli jak je poznać i otoczyć opieką

  •  doświadczysz czym jest świadomość ciała
  • poznasz koncepcję Wewnętrznego Dziecka oraz Dorosłego
  • poznasz techniki kontaktowania się ze swoim Wewnętrznym Dzieckiem
  • określisz, które obszary twojego życia wymagają pierwszej pomocy
  • zlokalizujesz swoje strategie obronne i poznać schematy myślowe
  • doświadczysz jak przekształcać strategie obronne w zasoby obronne
  • zrozumiesz na czym polega odpowiedzialność za siebie

KATOWICE-> szczegóły

WROCŁAW -> szczegóły

 

 

________

Agnieszka Bonar

Certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Holistyczna Szkoła Trenerów).

Z wykształcenia biotechnolog, przez ponad 10 lat pracowała jako wykładowca przybliżający zagadnienia związane ze zdrowiem, leczeniem naturalnym i holistycznym podejściem do profilaktyki chorób.

Od ponad 17 lat zaangażowana w rozwój osobisty, stopniowo odkrywa coraz większą przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Założycielka CORrelation – przestrzeni do rozwijania  świadomości ciała. Prowadzi warsztaty dotyczące odkrywania i rozwijania świadomości ciała oraz praktykowania uważności poprzez ciało.

Współtworzy Fundację Willigisa Jagera „Mądrość Wschodu i Zachodu. Współautorka bloga www.wszystkoJEDNO.org (regularne publikacje dotyczących obszaru ciała) oraz redaktorka książek wydawanych przez Fundację.

Zaangażowana w praktykę zen w ramach świeckiej linii zen Pusta Chmura.

Uczestniczy w warsztatach i szkoleniach szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ukończyła:

  • 4-stopniowe szkolenie „Focusing Relacji Wewnętrznych” (prowadzone przez Agnieszkę Klimek, Focusing.pl)
  • roczny Kurs Rozwoju Osobistego „Być sobą” (organizowany przez Instytut Rozwoju Osobistego Euphonia)
  • dwuletni cykl szkoleń z Psychobiologii (prowadzony przez dr n.med. Marzannę Radziszewską-Konopkę)
  • szkolenie „Psychonenealogia. Ukryte przekazy rodzinne oraz geneosocjogram” (prowadzone przez dr Barbarę Tyboń)
  • warsztat „Świadomość ciała” (prowadzone przez Michaela Randolpha, Laboratorium Psychoedukacji)
  • warsztat „Wprowadzenie do metody TRE” (prowadzone przez Magdalenę Kotwicką, Wrocławskie Centrum Leczenia Bólu ArsMedis; warsztat nie daje uprawnień do pracy z innymi tą metodą)
  • warsztaty “Wprowadzenie do Somatic Experiencing” SE-Intro (prowadzone przez Anne Janzen, Instytut Terapii Psychosomatycznej)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zapisz się <span> do newslettera </span>

Zapisz się do newslettera